• Src 1 Belgesi
  • Src 1 Nedir? Src 1 Belgesi Uluslararası Yolcu Taşımacılığı faaliyetinde bulunan sürücülerin alması yasal olarak zorunlu bir belge türüdür. Sınır kapılarından geçecek olan otobüs sürücülerine Src 1 belgesi ile ülke sınırları dışına çıkışına izin verilir. Bu belgeye sahip olmayan sürücülere sınır kapısından başka ülkeye geçişlerine izin verilmemektedir.
  • Yolcu, eşya, madde gibi ticari amaçlı taşımacılıkta alınması bir zorunluluk olan Src belgesi Ulaştırma bakanlığı tarafından verilir. Belgenin çeşitli faaliyetler için oluşturulmuş alt dalları vardır ve bunlardan biri de en kapsamlılarından biri olan Src1 belgesidir. Sizlere bu belgenin amacını ve kapsamını anlatacağız.

Öncelikle genel anlamda src belgesine bakmak gerekirse sürücünün kısaltılmışı diyebiliriz. Sınavla ya da sınavsız olarak alabileceğiniz çeşitleri bulunan belgenin olmaması halinde ticari araç kullanımı kesinlikle yasaktır. Her ticari araç sürücüsü mutlaka bu belgeye sahip olmalıdır.

SRC 1 HANGİ AMAÇLA KULLANILIR?

  • Src belgesi çeşitlerinden biri olan src1, uluslararası alanda yolcu taşımacılığı için gereklidir.
  • Bu belgeyi alanlar aynı zamanda src2 belgesini de almış sayılırlar ve yurtiçinde de yolcu taşımacılığını yasal olarak yapabilirler.
  • Tüm sürücülerin 26 yaşından gün almış olması gerekirken 66 yaşından da gün almamış olması şartı aranır.
  • Uluslararası alanda çalışacağı için bu sürücülerin uyuşturucu, silah, gümrük kaçakçılığı gibi alanlarda öncesinde hiç bir şekilde cezasının olmaması gerekir. Yani adli sicil kaydı temiz olan kişiler genelde bu pozisyona alınır diyebiliriz.
  • Src1 belgesi sahipleri aynı zamanda hem yurtiçinde hem de yurtdışında bütün yolcu taşıma araçlarını kullanmaya hak kazanmış olurlar.

SRC 1 BELGESİ NASIL ALINIR?

Yukarıda src belgesi çeşitlerinden src1’i anlattık. Bu belgeyi ya da diğer çeşitlerini almak için sınava girebilir, ya da ehliyetiniz 2003 tarihinden önceyse muaf olduğunuzdan dilekçeyle başvuru yapabilirsiniz. Eğer dilekçeli başvuru yapacaksanız hangi src belgesini istediğinizi bildirmelisiniz. Başvuruyla birlikte fotoğraf, kimlik ve ehliyetinizi de mutlaka vermelisiniz.

Eğer sınava girerek Src1 belgesini ya da diğer belgeleri alacaksanız sınav sorusunun 50 adet olduğunu söylemeliyiz. Bunlardan en az 30 tanesi doğru bilmeniz size sınavda başarılı olmanızı sağlayacaktır. 60 geçme notuna ulaşırsanız belgenin sahibi olursunuz. Sınavların bazı il merkezlerinde yapıldığını unutmayın. Ayrıca güncel sınav fiyatı ücretlerine de bakmalısınız. Sınav ücretini yatırdıktan sonra sınava girme şartlarını tekrar gözden geçirmeli ya da onaylı bir kurumda eğitim aldıysanız eğitim danışmanlarınızdan konuyla ilgili bilgi almalısınız.

İnterbus Anlaşması: Türkiye, Bakanlar Kurulu’nca 30/12/2005 tarihinde “Otobüs ve Otokarlarla Uluslararası Arızi Yolcu Taşımacılığı Anlaşması (INTERBUS)” anlaşmasını imzalamıştır. İlk olarak 2001 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel’   TDK’ya göre arızinin anlamı “dıştan gelen” dir.

Src 1 belgesi almak için öncelikle sürücü belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Büyük otobüs kullanacak olan sürücülerde aranan yaş şartı ise 26 dır.