Src 4 Belgesi

Ticari araç kullanan sürücülerin en sık sorduğu sorular arasında Src 4 Belgesi Nedir? Src 4 Nedir? Src 4 Ne İşe yarar gibi sorular gelmektedir.

  • Kısaca SRC 4 NEDİR? Yurt İçi Eşya ve Kargo Taşımacılık yapan sürücülerin aldığı belgedir.

Src belgesi nedir diye soracak olursanız kara yolu taşımacılığında sürücülere zorunlu tutulan bir belge olduğunu söyleyebiliriz. Karayolu Kanunlarına baktığımız zaman bu belgenin ticari araç kullananlara zorunlu kılındığını fark edeceksiniz.

Yani kamyon, kamyonet, çekici ve panelvan gibi bir çok ticari aracın sahibi olun ya da olmayın eğer bir taşımacılık faaliyetinde bulunuyorsanız mutlaka src almalısınız. Src’nin çeşitleri vardır ve src 4 belgesi de bunlardan biridir. Sizlere src 4’ü anlatacağız ve amaçları nedir, nasıl alınır öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca merak edenler için src kelimesinin anlamının sürücünün kısaltmasından geldiğini de söyleyebiliriz.

SRC 4 BELGESİ HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

  • Yük ve eşya taşımacılığı için kullanılan bu belge yurtiçinde kullanılacak olan ticari araçlar için alınır.
  • Bu ticari araçları kullanacak olan sürücünün yaşı 66’ü geçmemelidir. Ya da 66 yaşından gün almamış olması gereklidir.
  • src 4 belgesine sahip olanlar yurt içinde tüm yük ve kargo taşıyacak olan araçların kullanım hakkını elde etmiş olurlar.
  • Fakat bu belge src 3 belgesi gibi hem yurtiçi hem yurtdışında geçerli değildir ve uluslararası bir özelliği yoktur. Sadece yurtiçi taşımacılığı kapsamaktadır.

SRC 4 BELGESİ NASIL ALINIR?

Bu belgeyi almak için iki seçeneğiniz vardır. Bunlardan ilki sınava girmektir. Sınava gireceğiniz zaman sınav tarihlerini ve örnek soruları ve diğer tüm bilgileri elde edebileceğiniz yer onaylı eğitim kurumlarıdır. Src eğitimi veren yerler size sınav hakkında detaylı bilgi verecektir. Sınavın 40 sorudan oluştuğunu söyleyebiliriz. Tüm aşamalarla ilgili soru sorulur ve her biriyle ilgili bilgi sahibi olmanıza gerek vardır. Almanız gereken puan 70 puandır. Bu puanı almak için 28 sorunun doğru olması gerekir. Sınav merkezlerini eğitim kurumunuz açıklayacaktır ama 11 adet ilk merkezinde yapıldığını söyleyebiliriz.

Eğer sınavdan muafsanız ve src 4 belgesi almak istiyorsanız o zaman gerekli olan bazı evraklar aracılığı ile başvurunuzu iletmektir. Bunun için dilekçe yazmalı ve src 4 istediğinizi mutlaka bildirmelisiniz. Dilekçede kendi bilgilerinizde açık bir şekilde yer almalı. Bunun yanı sıra fotoğraf, kimlik ve dekont mutlaka belgeler arasında olmalıdır.

SRC 4 NE İŞE YARAR?

Bu belge ulusal standartlara göre ticari araç kullanmanıza yarar. Src 4 ile kamyon, kamyonet ve tır türü yük, kargo, eşya, canlı hayvan taşımacılığı src belgesi taşıyan tüm araçları ehliyet türünüze göre kullanabilirsiniz. Bu belgeyi almak için sürücü belgenizin olması, sabıka kaydınızın olmaması ve sağlık durumunuzun iyi olması yeterlidir.